Monica Niculescu, în optimi la Roland Garros după un thriller de 3 ore, jucat pe muchie de cuțit
Perechea româno-spaniolă Monica Niculescu/Cristina Bucşa s-a
calificat spectaculos în optimile de finală ale probei feminine de dublu din
cadrul turneului de tenis de la Roland Garros, astăzi, după ce a trecut de
americancele Sofia Kenin/Bethanie Mattek-Sands cu 2-6, 6-4, 11-9.
Monica Niculescu, parcurs bun în proba de dublu la Roland Garros. Foto EPA EFE
Monica Niculescu şi jucătoarea născută la Chişinău au avut
nevoie de aproape trei ore de joc (2 h 58 min) pentru a obţine victoria la turnul parizian. Cele
două, care veneau după titlul (WTA 500) cucerit la Strasbourg, au irosit în
tiebreak-ul setului decisiv trei mingi de meci, la 9-6, fiind egalate (9-9),
dar au izbutit să tranşeze soarta partidei în faţa favoritelor numărul 14.
Niculescu şi Bucşa şi-au asigurat un cec de 43.500 de euro
şi 240 de puncte WTA la dublu. Adversarele din optimi vor fi câştigătoarele din
duelul care le opune pe principalele favorite, Su-Wei Hsieh…


