Noapte de haos pe Wembley. Organizatorii finalei, umiliți după ce au investit 5 milioane de lire în securitate
Englezii au avut un examen greu sâmbătă seară, la finala
Ligii Campionilor dintre Real Madrid și Dortmund (2-0). După dezastrul de la
Euro 2020 (desfășurat în 2021 din cauza pandemiei Covid), când organizatorii au
fost umiliți de suporterii care au luat cu asalt porțile stadionului Wembley,
britanicii au încercat din răsputeri să țină acum totul sub control.
Fanii au forțat intrările stadionului Wembley. Foto Mail Online
Totuși, lucrurile nu au mers cum și-au dorit organizatorii
finalei Ligii Campionilor, care au investit 5 milioane de lire sterline într-un
așa-zis Inel de apărare, care nu și-a dovedit eficiența. În ciuda măsurilor de
prevedere, meciul a fost bulversat de invadarea de către mai mulți spectatori a terenului de joc, după doar câteva secunde de la fluierul de start. ”Adormiți”,
stewarzii s-au trezit după câteva minute și au reușit să-i îndepărteze pe fanii
care se plimbau nestingheriți printre jucători.


