Nadia Comăneci: ‘Sportul mi-a dat o voce pe când aveam 14 ani şi nu ştiam de egalitatea de gen’
Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci, cvintuplă campioană olimpică şi care a primit prima notă de 10 din istoria gimnasticii cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Montreal din 1976, a declarat că sportul i-a dat o voce pe când avea doar 14 ani şi nu auzise de egalitatea de gen.
Nadia Comăneci. FOTO: Arhiva Adevărul
„Cu 48 de ani în urmă nu auzisem de egalitate de gen şi doar m-am dus şi am făcut ce trebuia să fac. Acum, sunt fericită pentru că nimeni, niciun om, nu a realizat acel 10. Sportul mi-a dat o voce pe când aveam doar 14 ani şi mă simt mândră că fata aceea a deschis uşa altor femei„, a spus, duminică, Nadia Comăneci, una din cele mai mari sportive din toate timpurile, aflată la Madrid pentru a participa la Gala Premiilor Laureus, care va avea loc luni seară la Palatul Cibeles.
Nadia Comăneci, care se numără printre membrii Academiei Laureus, a afirmat că era foarte tânără când a câştigat Jocurile Olimpice, dar amintirile…


