„Drama Queen” revine: Serena Williams își pregătește întoarcerea în tenis, după 4 ani. „Nimeni nu îndură așa ceva de bunăvoie”
Serena Williams a surprins în luna august a anului trecut, când s-a reînregistrat
în programul anti-doping, deși renunțase la tenis în urmă cu 4 ani. La 6 luni de
la acea decizie, jucătoarea de tenis poate reveni oficial pe teren.
S-a speculat că a făcut-o pentru a evolua la dublu, alături de sora sa, Venus Williams, la
US Open, însă ar fi prea puțin pentru a intra în programul draconic al celor de
la ITIA, astfel că mulți spun că o vom vedea și la simplu.
Americanca ține lumea tenisului în suspans. Foto Facebook Serena Williams
Fosta jucătoare de tenis Andrea Petkovic susține că un
asemenea efort nu este făcut doar pentru dublu. „Am urmat un protocol anti-doping
timp de 16 ani. Nimeni nu se oferă voluntar să fie trezit la ora 5 dimineața.
Ca să nu mai vorbim despre a urina într-un recipient în fața cuiva care este în
baie cu tine. Îmi pare rău. Cu tot respectul pentru toți jucătorii de dublu,
nimeni nu face asta de bunăvoie”….


