Nadia Comăneci reacționează în scandalul privind medalia Anei Maria Bărbosu: „Este regretabil”
Decizia Tribunalului Federal din Elveția de a anula hotărârea Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS) și de a retrimite spre reanalizare cazul medaliei de bronz câștigate de Ana Maria Bărbosu la Jocurile Olimpice de la Paris a stârnit reacții puternice în lumea gimnasticii. Printre cei care au comentat situația se numără și Nadia Comăneci, una dintre cele mai respectate figuri ale sportului românesc.
Nadia Comăneci a reacționat în scandalul medaliei Anei Maria Bărbosu. FOTO FB Nadia Comăneci
Fosta campioană olimpică, în vârstă de 64 de ani, a declarat pentru Gazeta Sporturilor că, dincolo de procedurile juridice, îngrijorarea ei principală este „impactul profund asupra sportivelor”.
„Această prelungire a stării de incertitudine generează un șoc emoțional și o presiune psihologică uriașă asupra celor trei gimnaste implicate”, a spus Nadia Comăneci
Fosta mare gimnastă subliniază că, după efortul uriaș depus la…


