Drama Amaliei Lică, medaliata de la gimnastică ritmică. „Mi-au fost luate mie picioarele pentru ca să primească ea aripi”
Amalia Lică a câștigat duminică seară argintul la măciuci, la Campionatul
Mondial de gimnastica ritmică de la Rio de Janeiro, la prima sa apariție
într-un concurs de senioare. A fost abia a doua medalie mondială a României în
această disciplină, după cea obținută la coardă, în 1992, la Bruxelles, de
Irina Deleanu, actuala preşedintă a federaţiei. Cu o notă de 29,000, sportiva
noastră a fost depășită doar de germanca Darja Varfolomeev, campioana olimpică
en titre la individual compus, are a obținut 31,700 puncte.
Amalia Lică, un înger cu o voință de fier. Foto Arhivă personală/ Golazo
Însă în spatele performanței micuței sportive stă o dramă. O
dramă care nu i-a frânt visul de a deveni o mare campioană, ci care i-a dat
putere să-și dorească și mai mult. În toate concursurile, Amalia este însoțită
de mama sa, Magda, mereu demnă, deși se deplasează într-un scaun cu rotile. O
malformație congenitală i-a afectat…


