Mesajul superb al lui David Popovici înainte de sosirea acasă și replica de clasă a federației internaționale
David Popovici a devenit în cursul acestei săptămâni
singurul sportiv care câștiga probele de 100 și 200 m liber la două Campionate
Mondiale diferite. Înotătorul român a revenit în țară în această
seară, la ora 20.25, iar cu câteva ore înainte de aterizare a postat un mesaj de mare campion pentru fanii săi, prin
care își declară dragostea față de natație.
David Popovici, purtător cu mândrie al tricolorului. Foto Facebook FRNPM
„Știi ce iubesc
cel mai mult la înot? Senzația aceea de dinaintea cursei – când ești în camera
de așteptare alături de ceilalți 7 cei mai buni din lume, la proba ta. Simți
tensiunea în aer, știi pur și simplu că toți vor același lucru: să câștige, să
ducă aurul acasă și să dea tot ce au mai bun.
Exact acele momente,
când parcă timpul se oprește în loc, iar totul devine apăsător și intens, când
mintea îți e invadată de gânduri de îndoială, încredere, teamă și speranță…


