June 14, 2026

Adresa noastră:

București

Sport

România a luat medalie la Mondialele de scrimă de la Tbilisi, după o luptă la sânge cu Japonia

România a luat medalie la Mondialele de scrimă de la Tbilisi, după o luptă la sânge cu Japonia

Echipa masculină de sabie a României a cucerit medaliile de bronz, luni, la Campionatele Mondiale de scrimă de la Tbilisi (Georgia), după ce a învins Japonia cu 45-41 în finala mică.

Bucuria de la final a tricolorilor FOTO Captură video

România (Radu Nițu, Vlad Covaliu, Răzvan Ursachi, George Dragomir) a câștigat, duminică, în primul tur, 45-23 cu Venezuela, iar luni a dispus de Rusia cu 45-38, în optimile de finală, pentru ca în sferturi să învingă Franța cu 45-43.

În semifinale, tricolorii au cedat în fața Ungariei, cu 40-45.

În meciul de medalie cu Japonia (Mao Kokubo, Kaito Streets, Shido Tsumori, Kento Yoshida), asiaticii au condus cu 30-22, dar echipa antrenată de Valeri Șturbabin și Tiberiu Dolniceanu au reușit să întoarcă scorul în ultimele trei relee. Ursachi a făcut un releu de excepție, adjudecat cu 13-4, iar Vlad Covaliu și Radu Nițu au consolidat succesul.

Finala se va disputa între echipele Italiei…

Citeşte mai mult

About Author

admin

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *