Medaliata de la Jocurile Olimpice se retrage din tenis, la numai 28 de ani: „Mi-am pierdut plăcerea”
Sara Sorribes Tormo, sportivă de top din circuitul WTA, a
anunțat că a decis să se retragă din tenis, la numai 28 de ani. Iberica a
motivat că și-a pierdut plăcerea de a se antrena și a participa la turnee.
Sara Sorribes Tormo și-a anunțat retragerea. Foto tennis365
Jucătoarea spaniolă de tenis se află pe pe locul 85 în
clasamentul mondial, cea mai înaltă poziție fiind atinsă în urmă cu 3 ani, când
era pe 32. „Mi-am pierdut pofta de a mă
antrena, de a perfecționa și chiar de a merge la turnee… Am decis să îmi iau
ceva timp pentru mine, pentru mintea și corpul meu. Sufăr pe teren de multe
luni. Sara veselă şi fericită pe care o vezi în afara terenului este departe de
realitatea a tot ceea ce port în interior.
Suferința depășește plăcerea
Mi-am pierdut
entuziasmul de a mă antrena, de a progresa şi chiar de a merge la turnee. Momentele
de suferinţă le depăşesc cu mult pe cele de calm şi asta vine de la…


