Decizie istorică a Federației, prin care protejează handbalistele românce în fața invaziei străinelor
După îndelungi discuții legate de faptul că handbalul
românesc a rămas în urmă din cauză că Liga Florilor este ticsită de jucătoare
din străinătate, Federația a hotărât să acționeze și să protejeze sportivele
din România.
Jaukovic, Omoregie și Arntzen, nucleul de bază al CSM București în acest sezon. Foto Sportpictures
Federația de Handbal a decis, în urma votului
echipelor de club, ca din sezonul 2025-2026 să intre în vigoare o măsură prin
care numărul străinilor să fie limitat, atât în campionatul feminin, cât și în
cel masculin.
Minimum 3 români pe teren
Fiecare echipă din campionatele interne trebuie să aibă 8
jucători români pe foaia de joc și minimum 3 pe teren în orice moment. Decizia
va fi oficializată peste 10 zile, în cadrul Adunării Generale a FRH. Măsura a
fost luată după ce conducerea FRH a organizat o întâlnire cu cluburile din România
pentru a discuta problema ridicată de handbalistele…


