Liga Campionilor: Îngenuncheată de Arsenal și acasă, Real Madrid a fost eliminată din competiție
Deținătoarea Ligii Campionilor la fotbal, Real Madrid, a fost eliminată miercuri seară în sferturile de finală de Arsenal Londra, scor 1-5 la general. „Returul” de pe Santiago Bernabeu n-a fost remontada așteptată de spanioli, terminându-se cu succesul britanicilor, scor 2-1. Arsenal se va duela în semifinale cu PSG.
Saka l-a lobat elegant pe Courtois la faza în care a deblocat tabela pe „Bernabeu”
Arsenal putea deschide scorul încă din minutul 13, când Bukayo Saka nu l-a putut învinge pe belgianul Thibaut Courtois de la 11 metri.
A făcut-o însă în minutul 65, când Saka a deschis scorul. Real a reintrat în meci prin golul brazlianului Vini Junior, care a profitat de eroarea francezului William Saliba.
Până la final, „tunarii” au controlat ostilitățile și au lovit în prelungiri prin brazilianul Gabriel Martinelli, pe contraatac. Mijlocașul Declan Rice a fost ales MVP-ul jocului.
Arsenal revine în semifinalele Ligii…


