Cum reușește România să se bată de la egal la egal cu asiaticii. De ce suntem atât de buni la tenis de masă
România a reușit un parcurs
excepțional la Cupa Mondială pe echipe mixte la tenis de masă, obținând locul
4, deși pornea abia ca favorită 12 între cele 16 participante. Calificați în
semifinale, tricolorii nu au izbutit să bată ieri China și Hong Kong, însă au demonstrat că pot face față sportivilor din Asia
și că sunt cei mai buni din Europa. Întrebările care apar pe buzele tuturor
sunt cum reușește România să dețină un loc fruntaș la ping-pong, dar și dacă avem vreo șansă să-i
depășim.
România a scris istorie la Cupa Mondială din China. Foto ITTF
Răspunsuri găsim la nivel de juniori,
într-unul dintre „laboratoarele“ în care cresc viitorii campioni. Centrul
Național Olimpic de la Bistrița a dat, de-a lungul vremii, nume mari ale
tenisului de masă: Bernadette Szocs, Adrian Crișan, Mihaela Steff sau Otilia
Bădescu.
Îi vedem pe sportivii noștri la
televizor, le ținem pumnii și ne bucurăm de performanțele lor,…


