România, pusă la respect de Ungaria la Euro 2024. Ce obiectiv au handbalistele după înfrângerea de la Debrecen
Naţionala României a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 37-29
(20-15), duminică seara, la Debrecen, într-un meci din Grupa principală I a
Campionatului European de handbal feminin – EHF Euro 2024, găzduit de Austria,
Ungaria şi Elveţia.
România s-a lovit de zidul maghiar. Foto Facebook
Tricolorele plecau la luptă cu speranța de a se agăța de
locul 2 în grupă, dar pentru asta aveau nevoie de un succes și în partida de azi, și în cea
de marți cu Polonia. După un prim sfert de oră echilibrat, România a început să piardă din turație, astfel că Ungaria s-a desprins pe tabelă, iar la pauză avea
deja cinci goluri avans (20-15).
Într-o atmosferă de zile mari creată de cei peste 4.000 de
spectatori, în repriza secundă pasele greșite ale fetelor noastre au devenit o obișnuință, iar ecartul a crescut, Ungaria asigurându-și prezența în semifinale cu acest succes.
Lorena Ostase, cea mai bună marcatoare a României
Golurile…


