Kosovo a făcut apel oficial la TAS, după incidentele din România. Se laudă cu cei mai mari avocați din Elveția și Germania
Partida România – Kosovo abandonată de oaspeți în prelungiri
la scorul de 0-0, se joacă acum în birourile Tribunalului de Arbitraj Sportiv,
după ce UEFA a decis să fie câștigată de naționala noastră cu 3-0. Atât federația
română, care contestă amenda primită de la forul continental, cât și cea din
Kosovo, care vrea schimbarea rezultatului, au înaintat apel la curtea de la
Lausanne.
România – Kosovo, încheiat cu scandal. Foto Sportpictures
La câteva zile după meciul din Liga Națiunilor, UEFA a decis
victorie cu 3-0 la „masa verde” pentru noi, însă nici Federația Română de
Fotbal nu a rămas nesancționată: a primit amenzi în valoare de 128.000 de euro,
iar următorul meci de acasă se va juca fără spectatori. FRF a făcut și ea
contestație la TAS, pentru ca adversarii din Kosovo să meargă și ei la
Lausanne în căutarea dreptății.
„Pe lângă consultarea
cu propria echipă legală, FFK se consultă și cu mai multe…


