Franțuzoaicele, zero fair-play după meciul cu România. Declarații superioare la adresa handbalistelor noastre
România a fost învinsă de Franța, scor 25-30, în grupa
principală a Campionatului European de handbal feminin, după o prestație curajoasă
a tricolorelor timp de 50 de minute. Dacă până acum fetele noastre au reușit două
reveniri de senzație pe final, cu Cehia și Serbia, e data aceasta vicecampioana
olimpică a fost cea care a forțat în ultimele minute.
Alicia Gogîrlă a fost în multe momente peste franțuzoaice. Foto Facebook
Evoluția României a fost bagatelizată de antrenorul francezilor
și de elevele acestuia, care au vorbit după partidă cu superioritate și lipsă de
fairplay. Aceștia s-au legat chiar și de o problemă tehnică petrecută cu 15
minute înainte de final, când meciul de la Euro 2024 a fost oprit din cauza unor probleme cu
tabela, dar și de arbitraj.
România a jucat ”foarte încet”
Hatadou Sako, portarul Franței, a spus: ”Astăzi am câștigat mai mult prin dăruire decât prin handbal. Ritmul
fals pe care…


