July 20, 2024

Adresa noastră:

București

Sport

S-a decis marea finală de la Euro 2024. Anglia învinge în minutul 90 „Portocala Mecanică” și va da piept cu Spania

A doua semifinală de la EURO 2024, Olanda – Anglia, s-a jucat miercuri, 10 iulie 2024, pe stadionul ”Westfalenstadion/Signal Iduna Park” din Dortmund.

Anglia învinge Olanda și se califică în finala Euro 2024. FOTO Uefa Euro 2024 / Facebook

Arbitru a fost Felix Zwayer (centralul de la România – Olanda 0-3 din optimi), iar Anglia va juca în marea finală împotriva Spaniei.

În sferturi, Olanda (care în optimi a trecut de România, 3-0) a eliminat-o pe Turcia, scor 2-1, în timp ce Anglia a avut mult de furcă în fața Elveției, 1-1 și 5-3 la loviturile de departajare.

Pentru Olanda a deschis scorul Xavi Simons, dar batavii s-au văzut egalați, din penalti, de către căpitanul Harry Kane. Ollie Watkins a declanșat nebunia, după ce a șutat din unghi, înscriind pentru 2-1, în minutul 90. Olandezii nu au mai avut energia să revină, iar Anglia va juca în finală, în compania Spaniei, duminică, la ora 22.00