Dinamo, zguduită de plecarea lui Xavier Pascual: ungurii ni-l „fură“ pe bani grei
Dacă la fete, Liga Florilor, campionatul nostru intern, oferă niște salarii astronomice – din buzunarul românilor, firește! – cu care nu pot ține pasul nici formațiile din Occident, în schimb, la băieți, „robinetul“ nu e la fel de larg deschis. Și la masculin, echipele sunt finanțate, în mare măsură, din bani publici, dar, deocamdată, Liga Zimbrilor nu face risipa ridicolă care se vede în Liga Florilor.
Xavier Pascual. FOTO: Arhiva Adevărul
De altfel, Dinamo, cea mai bună formație de la noi, care a „confiscat“ trofeele pe plan intern și în acest sezon, tocmai a anunțat plecarea antrenorului Xavier Pascual (56 de ani). Potrivit Fanatik, după 3 ani la Dinamo, ibericul va semna cu formația maghiară Veszprem. Unde va avea drept obiectiv câștigarea Ligii Campionilor în următorii doi ani. Salariul oferit de unguri? Unul colosal! 30.000 de euro pe lună!
Puși în fața acestei situații, oficialii de la Dinamo au acceptat…


