May 1, 2024

Adresa noastră:

București

Sport

Bayern Munchen a reușit calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după un scor categoric 1-0 cu cu Arsenal

Bayern Munchen a reușit calificarea în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Arsenal Londra cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a sferturilor de finală, scrie AGERPRES.

Bayern Munchen – Arsenal FOTO: Facebook/fcbayern.en

După 2-2 la Londra, Bayern Munchen s-a impus pe teren propriu prin golul marcat de Joshua Kimmich (63), revenind în careul de aşi al competiţiei după o pauză de trei ani.

Meciul a fost unul alert, însă ocaziile clare la cele două porţi nu au fost prea multe.

Bayern a avut prima șansă să înscrie, dar portarul Raya a fost la post la mingea trimisă de Jamal Musiala (24).

La poarta cealaltă, Neuer a respins şutul trimis de la 20 de metri de Odegaard (30). Arsenal şi-au mai creat o şansă prin germanul Havertz (40), dar lovitura sa de cap a fost reţinută de Neuer.

Echipa antrenată de Thomas Tuchel a început activ repriza secundă, iar Leon Goretzka…