România oferă rețeta eșecului din bani publici: cum am ajuns să finanțăm un fiasco unic în lume
Cu o federație tăiată de la finanțare, cu echipe pentru care câștigarea Ligii Campionilor la feminin a devenit un vis interzis și cu două naționale aflate pe „tobogan“, România culege în handbal rezultatele aruncării banului public pe fereastră în sportul de performanță.
Fanii handbalului s-au obișnuit să vadă eșecurile echipelor noastre în diferite competiții
Sportul românesc a decăzut, per ansamblu, însă prăbușirea handbalului, la feminin și masculin, e șocantă, de-a dreptul. Pentru că, spre deosebire de alte discipline, „moarte și îngropate“ demult, la handbal „pacientul“ e, deocamdată, conectat la aparate. La ce vedem însă, urmează „înmormântarea“, în curând!
Ca de obicei, peștele de la cap se împute. La federația condusă de Constantin Din e o debandadă fără precedent. Dovadă și faptul că FRH e în „clubul select“ al forurilor tăiate de la finanțare de Agenția Națională de Sport (ANS)…


