Gimnastele României revin după 12 ani la Jocurile Olimpice
Echipa de gimnastică feminină a României a făcut un concurs bun, adunând 157.795 puncte, total cu care a reușit să-și asigure prezența la Paris 2024. Echipa de gimnastică feminină s-a clasat pe locul 10 în calificările Campionatelor Mondiale de la Antwerp și astfel și-a asigurat prezența la Jocurile Olimpice la Paris din 2024.
Jocurile Olimpice FOTO: rarrarorro / Shutterstock
Echipa de gimnastică a României revine în concursul olimpic după o pauză de 12 ani. Pentru Jocurile Olimpice de la Paris s-au mai calificat China, Brazilia, Italia, Țările de Jos, Franța, Japonia, Australia și Coreea de Sud.
România nu a reușit să prindă final ape echipe, acolo unde vor evolua primele opt clasate în urma calificărilor. Ana Maria Bărbosu va prezentă în finala de la individual compus de vineri, unde s-a calificat cu al 19-lea punctaj, iar Sabrina Maneca-Voincea în finala de la sold de duminică unde a ajuns cu al optulea punctaj….


