Gabriel Toncean, al doilea om din sportul românesc, lansează o petiție pentru viitorul copiilor
Gabriel Toncean reprezintă un caz rar! Pentru că, de când a ajuns la Agenția Națională pentru Sport (ANS), unde ocupă funcția de vicepreședinte, el a făcut și altceva decât să țină discursuri. Concret, s-a implicat activ pentru a aduce o serie de îmbunătățiri. Iar printre proiectele sale se numără și cel care vizează educația nutrițională în școli. Adică, un capitol la care stăm foarte rău, dovadă și faptul că există tot mai mulți copii supraponderali în România.
Gabriel Toncean. FOTO: Facebook
Pentru a promova proiectul său și de a-l implementa, Gabriel Toncean tocmai a lansat o petiție online. „Ești un părinte responsabil? Copilul tău este supraponderal? Copilul tău are probleme de sănătate din cauza hrănirii incorecte? Ajută-ne să oprim obezitatea infantilă în România! Semnează acum Petiția on-line pentru introducerea materiei <<Educație Nutrițională>> în programa școlară!“, e introducerea petiției…


