June 27, 2026

Adresa noastră:

București

Sport

România Under-19, învinsă de Ungaria cu 3-1, a retrogradat din primul eşalon european la fotbal feminin

România Under-19, învinsă de Ungaria cu 3-1, a retrogradat din primul eşalon european la fotbal feminin

Selecţionata României a fost învinsă de echipa Ungariei, cu scorul de 3-1 (1-0), marţi seara, la Telki (Ungaria), în Grupa A7 a preliminariilor Campionatului European de fotbal feminin Under-19 din 2024.

Fotbal feminin

În urma acestui eşec, România a retrogradat din primul eşalon european la categoria de vârstă Under-19.

Napsugar Sinka a fost cea mai bună jucătoare de pe teren, cu două goluri marcate pentru gazde (25, 55) şi o pasă de gol, pentru Petra Petrovics (66). Golul echipei României a fost reuşit de Shaira Pera (64).

Selecţionerul Ionuţ Florea a aliniat echipa: Reka Tanko – Helga Varo (Andreea Neagu, 72), Nicol Dincă Vuia, Georgiana Trandafir, Teodora Serbănuţă (Shaira Pera, 22) – Jasmine Ouatu, Sonia Bumbar (căpitan) – Isabela Lazăr, Anda Jivan, Anita Horvath (Andreea Şepeţan, 46) – Eszter Szoke (Cristina Ştefania Căşeriu, 64).

România avea nevoie de un egal pentru a evita ultima poziţie în grupă, după…

Citeşte mai mult

About Author

admin

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *