Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o în deplasare pe FC Botoşani, în Superliga de fotbal
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 2-1 (2-0), joi, în deplasare, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii de fotbal.
Sepsi OSK a învins lanterna roșie FOTO: Arhivă
Oaspeţii au tranşat disputa încă din prima repriză, în care au marcat Nicolae Păun (24) şi Gabriel Debeljuh (31), scrie Agerpres.
FC Botoşani a revenit în partea secundă şi ar fi putut obţine egalarea. Argentinianul Enzo Lopez (78) a marcat spectaculos, după o lovitură liberă executată de Romario Benzar.
Gazdele au ratat un penalty prin Eduard Florescu, al cărui şut a fost apărat de Dinu Moldovan (65). Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un fault comis de Andres Dumitrescu asupra lui Lopez.
Covăsnenii au încheiat meciul în inferioritate numerică, Dumitrescu primind al doilea cartonaş galben (90+9).
FC Botoşani nu are nicio victorie în ultimele patru etape, cu două egaluri şi două eşecuri.
Sepsi OSK venea după…


