Ilie Dumitrescu vrea altă titulatură pentru Generația de Aur: propunerea fostului mare fotbalist VIDEO
Fostul internaţional, Ilie Dumitrescu, a declarat, miercuri seara, la lansarea filmului „Hai, România – Povestea Generaţiei de Aur” că deşi echipa naţională de fotbal nu a reuşit să câştige o medalie la Cupa Mondială din 1994 rămâne o „generaţie de neuitat„.
Ilie Dumitrescu
„Chiar dacă nu am reuşit să câştigăm o medalie, chiar dacă nu am reuşit să câştigăm un titlu, cred că suntem până acum generaţia de neuitat la nivel de fotbal, la nivel de echipă naţională. Eu nu aş spune ‘Generaţia de aur’, aş spune ‘Generaţia de neuitat’. Ceea ce s-a creat atunci la Campionatul Mondial din 1994 a fost ceva de neuitat, de vis, şi special pentru noi. Să vezi a doua Revoluţie după meciurile noastre a însemnat foarte mult pentru noi„, a afirmat fostul fotbalist.
„Nu mi-am propus obiectivul ăsta să devin vedetă de film, dar în schimb sunt foarte fericit că acest documentar a ieşit. Vorbim despre o poveste frumoasă a generaţiei…


