Xavier Pascual a părăsit naționala României de handbal: a fost prezentat noul selecționer
Antrenorul echipei de handbal masculin CSM Constanţa, George Buricea, va prelua funcţia de selecţioner al României de la spaniolul Xavi Pascual, care a renunţat din motive personale.
Xavier Pascual va continua doar la Dinamo. FOTO: Arhiva Adevărul
Buricea şi Pascual au participat, miercuri, la o conferinţă de presă, alături de preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Constantin Din, care a anunţat iniţial că există posibilitatea ca spaniolul să continue la cârma naţionalei.
„După modul în care în această perioadă am colaborat, eu pot să spun că sunt foarte mulţumit pentru că domnul Pascual şi-a făcut datoria faţă de echipa naţională masculină şi cred că implicarea dânsului la nivelul acestui lot a însemnat bazele redresării handbalului românesc. Faptul că am reuşit să ne calificăm la un campionat european după 28 de ani este un început al acestei redresări. Domnul Pascual a pus bazele unei fundaţii solide, de…


