Deranjată de declarațiile lui Emil Boc, Rusia și-a retras echipa de gimnastică de la Cluj!
Echipa de gimnastică ritmică a Rusiei s-a retras de la etapa de Cupă Mondială care se desfășoară la Cluj (26-28 iunie 2026). Decizia a fost luată după ce autoritățile locale anunțaseră că nu-și va putea folosi imnul și drapelul.
Rusia a dominat competițiile de gimnastică ritmică (Foto: EPAImages)
În mai anul acesta, Federația Internațională de Gimnastică (World Gymnastics) a ridicat embargoul impus sportivilor din Rusia și Belarus după debutul conflictul armat din Ucraina, în 2022. S-a anunțat, totodată, că gimnaștilor din cele două țări li se va permite să-și folosească imnul și culorile naționale.
Cu toate acestea, autoritățile din Cluj au informat verbal echipa rusă că „drapelul rusesc nu va fi arborat… Iar imnul național nu va fi intonat în cazul în care gimnastele ruse vor câștiga”, a precizat Federația Rusă de…


