US Open, terorizat de o invazie de insecte. Sportivii au fost puși în alertă, iar fanii, rugați să avertizeze autoritățile
US Open se pregătește pentru o invazie de „insecte-lanternă”, aflate în perioada de împerechere și care provoacă pagube semnificative la nivel de recolte.
O insectă îi sperie pe organizatorii de la US Open. Foto NYCParks
Aceste zburătoare au fost observate, deja, în 29 din cele 62 de comitate ale statului New York. În acest context, turneul de tenis care se va desfășura pe o perioadă de trei săptămâni ar putea fi afectat de aceste insecte care, în prezent, se află într-o fază de explozie demografică.
„Se urcă în trenuri, tramvaie!”
În cazul în care apar insecte la locul de desfășurare, fanii și jucătorii de tenis au fost sfătuiți să raporteze autorităților locale, iar apoi să le zdrobească. Brian Eshenaur, specialist în specii invazive la Universitatea Cornell, a spus: „Când cineva vede o insectă, îi rugăm să facă mai întâi o fotografie. Apoi să o calce în picioare!”
„Muștele-lanternă”…


