Nicușor Dan evită să răspundă dacă Neacșu și Oprea ar trebui să demisioneze din Guvern: „Ar fi bine și ca deficitul nostru să fie 2%, nu 9%”
Nicușor Dan a fost întrebat, în cadrul conferinței de presă de miercuri, 30 iulie, dacă vicepremierul Marian Neacșu și Radu Oprea, secretarul general al Guvernului, ar trebui să demisioneze, după ce Dragoș Anastasiu a făcut acest lucru.
Nicușor Dan Foto: AFP
Întrebat dacă şi vicepremierul Marian Neacşu, care are o condamnare
din cauză că şi-a angajat fiica la cabinetul parlamentar, ar trebui să plece din
Guvern, șeful statului a răspuns: „Întâmplător, am fost în Parlament în mandatul 2016 – 2020 şi au fost mai mulţi demnitari
care au păţit acelaşi lucru cum a păţit domnul Neacşu, prevederea legală
nefiind, în opinia mea, suficient de explicită astfel încât să prevină tipul
acesta de situaţie, angajarea unei rude la cabinetul parlamentar. Ăsta este
răspunsul meu şi mai departe de atât este o coaliţie în care fiecare dintre
partide decide pentru poziţiile pe care le negociem”.
Despre situația vicepremierului…


