Campionul lumii s-a întors acasă. David Popovici și marele anunț în privința retragerii: „La urma urmei, sunt om”
David Popovici a aterizat în România aseară, la ora 20.25,
cu o cursă de Istanbul, oraș în care a făcut escală de la Singapore. Așteptat
de sute de fani, marele înotător a făcut anunțul așteptat de toată lumea: nu se
va retrage din sportul de performanță.
David Popovici a ascultat de două ori imnul României în Singapore. Foto Facebook FRNPM
„Suntem rupți de
oboseală. A fost o întreagă experiență, a fost un concurs revelator în care am
reușit să mă autodepășesc. A fost o perioadă dificilă. Nu o să vă dau nicio
veste proastă. Iubesc înotul. Chiar dacă a fost o perioadă dificilă pentru mine,
nu o să mă retrag. Nu am nicio șansă să mă retrag”, a ținut dublul campion
mondial să liniștească asistența.
David Popovici a completat: ”Deși am vrut să renunț la această competiție, am reușit să mă
mobilizez. Cred că tot mai mulți sportivi ar trebui să vorbească atunci când se
îndoiesc de propriile forțe….


