România, remiză rușinoasă cu Israel, în preliminariile Europeanului de handbal masculin
Naționala masculină de handbal a României a plecat ca
favorită în disputa cu Israel, din preliminariile Campionatului European 2026,
mai ales că meciul, considerat în deplasare, s-a jucat pe teren neutru, în
Serbia, din cauza situației din Țara Sfântă.
Românii, egali cu israelienii în preliminariile Europeanului de handbal. Foto Facebook FRH
Însă elevii lui George Buricea au reușit doar o remiză, 29-29
(15-14), continuându-și parcursul slab de până acum, ei pierzând primele confruntări din grupa 8, cu Portugalia și Polonia. Cu zero puncte după primele
două meciuri, tricolorii au ratat şansa de a înregistra prima victorie, la
capătul unui meci foarte echilibrat. În prima repriză, România a condus de
câteva ori la diferență de două goluri, 4-2, 7-5, 8-6, iar apoi s-a desprins la
trei goluri, 11-8, dar la pauză avantajul a fost minim, 15-14.
Naționala de handbal a României a avut 21-19, 22-20 şi 23-21
în repriza secundă, dar…


