Ungaria, spulberată de Norvegia în semifinalele Campionatului European de handbal feminin
Visul frumos al Ungariei s-a năruit în această seară, în
fața Norvegiei. Naționala țării vecine a fost învinsă de principala favorită a Campionatului
European de handbal feminin, scor 30-22, astfel că nordicele sunt primele
finaliste ale competiției. Adversara lor se va stabili la finalul partidei Franța
-Danemarca, programat de la ora 21.30.
Norvegia, imposibil de oprit la Europeanul de handbal. Foto EHF
Ungaria a trecut cu bine peste schimbul de generații și s-a
calificat în careul de ași la distanță de 8 ani de la ultima performanță de
același nivel. Echipa este formată din nucleul care cucerea în 2018 titlul
mondial al junioarelor, cu același antrenor la timonă.
Însă fetele lui Vladimir Golovin au avut neșansa de a întâlni
Norvegia, o echipă parcă din altă galaxie, care se pregătește să obțină al 10-lea
titlu continental. Mai ales că în poarta lor se găsește Katrine Lunde, care
face minuni la 44 de ani.


