A murit Dan Grecu, primul campion mondial din istoria gimnasticii naționale. „Stăpânul Inelelor”: Am ars pe dinăuntru pentru fiecare victorie
Agenția Națională pentru Sport anunță trecerea în neființă a lui Dan Grecu, o legendă a sportului
românesc, primul campion mondial din istoria gimnasticii naționale.
Dan Grecu FOTO: Arhivă
Fost gimnast, antrenor și arbitru
internațional, Dan Grecu s-a stins din viață la vârsta de 74 de ani, lăsând în
urmă „o moștenire impresionantă pentru gimnastica românească și pentru sportul
național”.
Potrivit Agenției Naționale pentru Sport, Dan Grecu a fost primul campion mondial la
gimnastică al României, cucerind medalia de aur la inele în 1974, la Varna,
Bulgaria.
A fost și primul gimnast român medaliat la Campionatele Europene
(argint în 1973, Grenoble) și a adus României prima medalie olimpică masculină
la gimnastică, bronzul la Montreal, în 1976. A participat la trei ediții ale
Jocurilor Olimpice ca sportiv și, mai târziu, a contribuit la alte șase ca
antrenor și arbitru, un palmares greu de…


