June 26, 2026

Adresa noastră:

București

Sport

Nu mor câinii când vor alții. Ce se întâmpla în România în anul în care Dinamo a mai fost pe primul loc

Nu mor câinii când vor alții. Ce se întâmpla în România în anul în care Dinamo a mai fost pe primul loc

Dinamo a câștigat sâmbătă seara, în
deplasare, la Buzău, cu Gloria, scor 1-0, chiar dacă a jucat 70 de minute în inferioritate numerică și
pe un teren execrabil.

Dinamo și-a văzut visul cu ochii. Foto Facebook

În urma acestui succes, formația lui Zeliko Kopic a
urcat temporar pe primul loc în clasamentul Superligii, semn că perioada
agonizantă prin care a trecut s-a încheiat. Au trecut 8 ani de când „câinii“ nu
au mai fost lideri ai campionatului, 8 ani de umilințe în care Dinamo s-a bătut
la retrogradare, ba chiar a și jucat un sezon în Liga 2.

Chiar dacă nu vor rămâne lideri la
finalul etapei – vor fi sigur detronați după derbyul de luni U Cluj – CFR Cluj,
indiferent de rezultat, iar FCSB îi poate depăși în această seară –, „câinii“ au motive de mândrie. Echipa care retrograda
în liga secundă în vara lui 2022 v. Dinamo nu a mai fost în această
ipostază de 8 ani, din sezonul 2016-2017. Antrenată pe atunci de…

Citeşte mai mult

About Author

admin

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *