„Nu mai puteam continua așa”: Guvernul explică de ce a majorat impozitele pe proprietăți și mașini
Guvernul României a transmis motivele care au stat la baza majorării impozitelor și taxelor pe clădiri, terenuri și autovehicule, în contextul reformei fiscale asumate și al angajamentelor privind reducerea deficitului bugetar.
Ilie Bolojan, șeful Guvernului. FOTO: Guvernul României
Guvernul subliniază că măsurile sunt necesare pentru alinierea la standardele europene, creșterea veniturilor locale și asigurarea accesului României la fondurile din PNRR, autoritățile lucrând în prezent la remedierea problemelor apărute în aplicarea noilor reguli.
Potrivit unei informări de presă, România se situa printre statele europene cu cele mai mici venituri din impozitarea proprietăților, doar 0,55% din PIB, față de media UE de 1,85%. În plus, existau discrepanțe majore între localități, impozitele nu reflectau valoarea reală de piață, iar peste o treime din sumele datorate nu erau încasate.
„Asta a generat pierderi importante de…


