Ce spune Silviu Predoiu, fost șef al SIE, despre comunism: „Nu a fost atât de rău, eu îmi vedeam de vacanțe, de distracție”
Fostul director al Serviciului de Informații Externe (SIE), Silviu Predoiu, a oferit recent un interviu în cadrul podcastului „Vorbitorincii”, unde a lăudat regimul comunist din România. „Trăind timpurile acelea, nimeni nu era frământat”.
Silviu Predoiu, fost șef al SIE FOTO: Adevărul (arhivă)
Generalul SIE în rezervă spune că „bancurile cu Ceaușescu se strigau pe
culoare în gura mare” la facultate. Predoiu a declarat că nu poate spune cu certitudine că regimul comunist a fost unul opresiv, susținând că această realitate a fost conștientizată de mulți abia după căderea regimului.
„Eu nu spun că era sau nu opresiv. Nu
contest că nu era opresiv, dar foarte multă lume l-a aflat ulterior. La 20 de
ani eu îmi vedeam de vacanțe, de distracție… Mă tem că erau mult mai puțini cei
care erau atunci disidenți decât se încearcă acum să se sugereze”, a spus acesta.
Comunismul, spune Predoiu, „a fost…


