Bolojan vrea USR la guvernare pentru a „întări coaliția”: Indiferent cine va veni, va trebui să facă o reformă a statului
Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, susține că ar fi un lucru bun să intre și USR la guvernare, pentru a întări coaliția.
Președintele interimar Ilie Bolojan FOTO: Inquam Photos
„Eu cred că această majoritate ar trebui să reziste, dar care este realitatea acestei majorităţi? Ea este destul de strânsă. Înţeleg că de câteva ori au fost două, trei situaţii în care, datorită faptului că au lipsit câţiva parlamentari, efectiv nu s-au putut trece nişte legi. Este o majoritate la limită. La Senat avem un singur senator în plus”, a spus Ilie Bolojan, într-un interviu la Europa FM.
În opinia lui Bolojan, consolidarea coaliției ar fi un lucru bun, deoarece este nevoie să se facă restructurări.
În următorul an și jumătate, indiferent cine va veni la guvernare, va trebui să facă o reformă a statului, afirmă președintele.
„Dacă USR ar intra la guvernare ar fi un lucru bun din punctul meu de vedere…


