Kelemen Hunor, atac la ministrul Energiei, după ce acesta a blocat vânzarea E.ON către o companie ungară. „Să descoperi acum gaura în kurtos kolacs…”
Actuala coaliţie
scârţâie şi mai tare după ce Kelemen Hunor, preşedintele UDMR, l-a atacat
frontal pe ministrul Energiei, Sebastian Burduja, pentru comunicatul său
privind trantacţia MVM Ungaria – E.ON. „Eu
un comunicat mai penibil decât acesta rar am văzut”, a spus el.
Kelemen Hunor îl critică dur pe ministrul Sebastian Burduja. Foto arhivă
Întrebat în cadrul
unei emisiuni cu privire la suspiciunile pe care le-a indicat ministrul
Energiei cu privire la achiziţionarea E.ON de către firma MVM din Ungaria,
Kelemen Hunor a izbucnit împotriva acestuia. Preşedintele UDMR a declarat că
Sebastian Burduja ar trebui mai bine să se ocupe de probleme reale, cum ar fi
identificarea de soluţii pentru români după ce în aprilie va expira perioada de
plafonare a preţului la energie electrică, decât să descopere „gaura din kurtos kolacs”.
În ceea ce priveşte
comunicatul emis de Ministerul Energiei, liderul UDMR a apreciat că acesta este
mai…


