Ponta, ironii după reacțiile la rezultatul alegerilor din Moldova: „România va fi moldovenizată”
Fostul premier Victor Ponta a declarat că „România va fi moldovenizată”, având în vedere reacțiile liderilor țării la victoria PAS, partid pro-european, la alegerile de duminică, 28 septembrie.
Victor Ponta/FOTO: Mediafax
„«Să facem și noi ca Moldova», citez. Eu am văzut un titlu de articol în cinci ziare, în principal ziarele implicate în propagandă. Noi anul trecut i-am lăsat pe ăștia să voteze ce vor ei? Am lăsat să candideze pe cine vrea? Uite cum se face treaba!
Eu mă gândeam să românizăm Republica Moldova, să scape de ruși, dar să-i românizăm. După reacțiile de duminică și luni, România va fi moldovenizată, pentru că uite, noi l-am avut pe Georgescu, câștigă AUR voturi multe. Nu, domle! Modelul: «Ursula e ok, Macron e ok»”, a declarat fostul premier la emisiunea lui Marius Tucă.
Duminică, 28 septembrie, au avut loc alegeri parlamentare…


