Sociologul Gelu Duminică, comentariu mustrător despre Călin Georgescu. „Orice creștin ar fi dezgustat”
Sociologul Gelu Duminică l-a criticat dur pe Călin Georgescu pentru folosirea salutului „Hristos a înviat!” în Săptămâna Patimilor și a afirmat că „orice creștin ar fi dezgustat” de acel gest.
Gelu Duminică l-a criticat dur pe Călin Georgescu FOTO Inquam Photos
Sociologul a explicat că „din noaptea Învierii și până la sărbătoarea Înălțării Domnului, de secole, creștinii se salută cu «Hristos a Înviat!». Niciodată înainte, niciodată după! Pentru că folosirea acestei forme de salut este încărcată de multă semnificație religioasă. Asta o știe oricine are minimă credință creștinească”.
„Guru Georgescu a decis să spună «Hristos a Înviat» în Săptămâna Patimilor, ca un «mesaj important» pentru națiune. Da, fix în săptămâna pocăinței, durerii, smereniei și speranței. Pentru că, de fapt, mesajul dorit a fost că el însuși va «învia» politic și că el e unsul lui «Hristos» – dacă nu…


