June 28, 2026

Adresa noastră:

București

Politică

Sociologul Gelu Duminică, comentariu mustrător despre Călin Georgescu. „Orice creștin ar fi dezgustat”

Sociologul Gelu Duminică, comentariu mustrător despre Călin Georgescu. „Orice creștin ar fi dezgustat”

Sociologul Gelu Duminică l-a criticat dur pe Călin Georgescu pentru folosirea salutului „Hristos a înviat!” în Săptămâna Patimilor și a afirmat că „orice creștin ar fi dezgustat” de acel gest.

Gelu Duminică l-a criticat dur pe Călin Georgescu FOTO Inquam Photos

Sociologul a explicat că „din noaptea Învierii și până la sărbătoarea Înălțării Domnului, de secole, creștinii se salută cu «Hristos a Înviat!». Niciodată înainte, niciodată după! Pentru că folosirea acestei forme de salut este încărcată de multă semnificație religioasă. Asta o știe oricine are minimă credință creștinească”.

„Guru Georgescu a decis să spună «Hristos a Înviat» în Săptămâna Patimilor, ca un «mesaj important» pentru națiune. Da, fix în săptămâna pocăinței, durerii, smereniei și speranței. Pentru că, de fapt, mesajul dorit a fost că el însuși va «învia» politic și că el e unsul lui «Hristos» – dacă nu…

Citeşte mai mult

About Author

admin

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *