June 26, 2026

Adresa noastră:

București

Politică

Marcel Ciolacu, după ce România a devenit membru deplin Schengen: „Nu vom accepta vreodată să fim cetățeni de mâna a doua în Europa!”

Marcel Ciolacu, după ce România a devenit membru deplin Schengen: „Nu vom accepta vreodată să fim cetățeni de mâna a doua în Europa!”

Premierul Marcel
Ciolacu a făcut prima declaraţie după mult aşteptatul anunţ privind acceptarea
României în spaţiul Schengen ca membru cu drepturi depline.

„România va fi membru cu drepturi depline în spațiul
Schengen începând cu 1 ianuarie 2025. Este o decizie istorică care a fost luată
în urmă cu puțin timp la Consiliul JAI reunit la Bruxelles.

Aceasta este o victorie a dreptății și a demnității
naționale și un semnal clar că nu vom accepta vreodată să fim cetățeni de mâna
a doua în Europa!

Este, înainte de toate, un triumf al tuturor românilor,
indiferent de opțiunea politică sau de situația socială. Este o victorie a
muncii în echipă pentru binele țării. Pentru că la acest moment au contribuit
lideri de opinie din țară și din străinătate, personalități publice și oameni
obișnuiți, alături de miniștri, diplomați, europarlamentari și tehnicieni din
zeci de instituții.

Pentru companiile românești…

Citeşte mai mult

About Author

admin

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *