Au bătut palma. PSD, PNL, USR, UDMR și minorităţile naţionale vor o mare coaliţie de guvernare şi susţinerea unui posibil candidat comun la prezidenţiale
Printr-un comunicat
comun, PSD, PNL, USR, UDMR și Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale au
anunţat marţi că împreună vor forma o coaliţie pro-europeană care să asigure
guvernarea.
PSD, PNL, USR, UDMR și Minoritățile Naționale au bătut palma. Foto Guvern
Marţi, PSD, PNL, USR,
UDMR și Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale au emis un comunicat în
care informează că şi-au asumat formarea unei coaliţii care să asigure
majoritatea pro-europeană în Parlament şi formarea noului guvern.
Totodată, toate
aceste formaţiuni politice vor susţine la alegerile prezidenţiale, a căror dată
urmează să fie stabilită, un posibil candidat comun.
„Astăzi, formațiunile pro-europene PSD, PNL, USR, UDMR și
Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale anunță angajamentul ferm pentru
formarea unei majorități pro-europene în Parlamentul României, a unui guvern
pro-european și susținerea unui posibil candidat comun…


